Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W zeszły czwartek w miejscowości Rzążew obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to ustanowiono w 2017 roku, aby upamiętnić Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej.

Dnia 24 marca w miejscowości Rzążew (gm. Zbuczyn) obchodzono święto upamiętniające Polaków, którzy wraz ze swoimi rodzinami oddali życie za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele gmin Zbuczyn i Mordy, proboszcz parafii Zbuczyn, dyrektorzy i uczniowie szkół podstawowych w Zbuczynie i Czuryłach, sołtys wsi Rzążew, strażacy OSP Rzążew przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury Zbuczyn i mieszkańcy gminy Zbuczyn.

Uhonorowanie pamięci o bohaterskiej postawie rodziny Domańskich

Wójt Gminy Zbuczyn, Hubert Pasiak, opowiadał o tragicznych zmaganiach Piotra Domańskiego, który wraz ze swoimi synami – Antonim i Franciszkiem, stworzyli pod swoją stodołą podziemny schron służący do ukrywania Żydów ściganych przez nazistów.

Domańscy wystawili się na ogromne ryzyko. Jednak pomimo tego w dalszym ciągu zapewniali żydowskim rodzinom schronienie, pod osłoną nocy dostarczając im żywność i wodę. Za udzielanie wsparcia Żydom rodzina Domańskich została brutalnie zamordowana przez wojska niemieckie 8 kwietnia 1943 roku.

Niedawno odbyły się również obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przemowę o tym, że pielęgnowanie pamięci o bohaterach polskich jest niezwykle ważne, wygłosił również burmistrz miasta i gminy Mordy, Jan Ługowski. Uroczystość podsumowało krótkie nabożeństwo w intencji rodziny Domańskich, poprowadzone przez ks. Sławomira Brodawkę, który wspomniał też o wojnie na Ukrainie. Na zakończenie zapalono znicze i złożono wieńce pod pomnikiem.