Niedobór witaminy B12 – jak mu zapobiegać i jak leczyć?

Niedobór witaminy B12 – jak mu zapobiegać i jak leczyć?

Witamina B12, zwana również kobalaminą, to związek niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu. Wpływa między innymi na proces tworzenia czerwonych krwinek oraz osłonki mielinowej komórek nerwowych. Jej niedobór może prowadzić do anemii, problemów trawiennych a także problemów neurologicznych i psychicznych. Dlatego też niezwykle istotne jest dostarczenie tej witaminy w odpowiedniej ilości organizmowi.

Witamina B12 – poznaj podstawy

Witamina B12, zwana inaczej kobalaminą, to związek chemiczny, w którego centrum znajduje się atom kobaltu. Jest ona bardzo ważnym koenzymem w metylacji, procesie przemiany, węglowodanów, białek i tłuszczów. Badania wykazały, że witamina B12 odgrywa ważną rolę m.in. podczas tworzenia erytrocytów. Jej niedobór może prowadzić do anemii. Ponadto spełnia też niezwykle ważną funkcję w budowie i utrzymaniu w dobrej kondycji układu nerwowego.

Witamina B12 dostarczana jest do organizmu ludzkiego wraz z pożywieniem. Jej głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Witamina ta jest przyswajana w niewielkich ilościach i usuwana przez nerki. Jej nadmiar zdarza się niezwykle rzadko i powstaje najczęściej w wyniku nieodpowiedniej suplementacji. Znacznie częściej występuje obniżony poziom witaminy B12. Jest on spowodowany głównie dietą bezmięsną. Występuje przede wszystkim u wegan i wegetarian oraz u osób z niektórymi schorzeniami układu pokarmowego.

Objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12, choć występuje w ludzkim organizmie w bardzo małych ilościach jest niezwykle ważna dla utrzymania nas w zdrowiu. Z badań wynika, że niedostateczna ilość witaminy B12 prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych nie tylko ze strony krwi czy układu nerwowego, ale wywołuje też problemy z odpornością czy układem trawiennym. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru możemy wymienić:

  • Anemię – witamina B12 bierze udział w procesie tworzenia erytrocytów. Jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości, co objawia się m.in. osłabieniem, bladą skórą czy zawrotami głowy.

  • Problemy z układem nerwowym – witamina B12 bierze udział także w tworzeniu osłonki mielinowej, jej niedobór prowadzi do osłabienia układu nerwowego. Wśród objawów charakterystycznych dla tego schorzenia są m.in. drętwienie kończyn, mrowienie, trudności z utrzymaniem równowagi czy problemy z mową.

  • Zaburzenia psychiczne – niedobór B12 może wpływać na zdrowie psychiczne, powodując depresję, drażliwość, a nawet problemy z pamięcią i koncentracją.

  • Zaburzenia trawienne – w przypadku niektórych osób z niedoborem B12 mogą pojawić się też problemy z układem trawiennym, takie jak biegunka czy zaparcia.

Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy B12

Najprostszym sposobem na zapobieganie niedoborom witaminy B12 jest dobrze zbilansowana dieta zawierająca w sobie produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Osoby, które decydują się na wegetarianizm i weganizm powinny przyjmować witaminę b12 w tabletkach. Najlepiej robić to po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W razie skrajnego niedoboru witaminy B12 lekarz może zastosować jej suplementację dużą dawką witaminy w postaci zastrzyku.

Witamina B12 jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia organizmu. Jej niedobór może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, które negatywnie wpłyną na codzienne funkcjonowanie. Dlatego też warto dbać o zrównoważoną dietę, bogatą w produkty pochodzenia zwierzęcego. Osoby o szczególnym ryzyku niedoboru B12, takie jak wegetarianie i weganie, powinny rozważyć suplementację oraz wykonywać regularne badanie witaminy B12. Należy pamiętać, że wczesna diagnoza niedoboru tej witaminy może zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.