Ferie zimowe – Małopolska zaprasza

Ferie zimowe – Małopolska zaprasza

Ferie zimowe to czas, gdy więcej osób niż zazwyczaj planuje krótsze lub dłuższe wyjazdy. Wolne w szkole sprzyja planowaniu urlopu z dziećmi, a termin ferii sprawia, że dla wielu oczywistym kierunkiem wyjazdu są góry lub ich okolice. Gdzie znaleźć najlepsze miejsca na wyjazdy na ferie? Oczywiście w Małopolsce.

Małopolska – narciarski raj

Nie da się ukryć, że Małopolska ma jedne z najlepszych warunków w kraju do uprawiania narciarstwa. Tatry, Podhale, Pieniny i Beskidy z licznymi ośrodkami i stokami narciarskimi zachęcają do spędzenia tu wolnego czasu. Ferie zimowe w Małopolsce dają możliwość aktywnego spędzania czasu, a ośrodki, takie jak na przykład Białka i Bukowina Tatrzańska, Krynica, Rytro czy Szczawnica przeżywają wówczas oblężenie. Co istotne, w regionie poszaleć na śniegu mogą zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni narciarze, a do wyboru są trasy od poziomu oślich łączek do naprawdę wymagających stoków posiadających homologację FIS.

Do Małopolski zimą ruszają także miłośnicy skiturów i narciarstwa biegowego. Gorce, Mogielica w Beskidzie Wyspowym, Beskid Sądecki, Beskid Niski i wiele innych miejsc jest doskonale przygotowana na przyjęcie narciarzy, którzy zamiast w dół po stoku wolą na nartach odbywać dłuższe i krótsze wycieczki.

Ferie w Małopolsce – aktywnie i interesująco

Choć narty to bardzo popularny sposób spędzania zimowego czasu w Małopolsce, to przecież nie jest jedynym. W miejscowościach turystycznych oraz miastach całego regionu atrakcji zimowych nie brakuje. Są lodowiska, baseny i Aquaparki, w tym wykorzystujące podhalańskie wody termalne, są tory saneczkowe, jak ten w Muszynie oraz zjeżdżalnie grawitacyjne. Zimą można też z powodzeniem chodzić na wycieczki w góry, choć należy znacznie uważniej wybierać trasy i dopasowywać je do panujących warunków oraz stosować się do zaleceń GOPR i TOPR. Przy większych ilościach śniegu na szlakach można pożyczyć rakiety ułatwiające poruszanie się i zapobiegające zapadaniu.

Podczas ferii w Małopolsce można też ruszyć na Jurę Krakowsko-Częstochowską, by zwiedzać tutejsze zamki i odbywać wycieczki w malowniczych dolinach. Czekają też miasta regionu, gdzie muzea i inne instytucje organizują warsztaty dla dzieci. Zwiedzanie miast i zabytków zimą może być doskonałą ucieczką przed gorszą pogodą, a mniejsze tłumy pozwalają na pełniejsze skorzystanie z atrakcji, takich jak np. Zamek Królewski na Wawelu czy Kopalnia Soli w Wieliczce.

Małopolska ma bardzo dobrą i zróżnicowaną bazę noclegową obejmującą różne formy zakwaterowania, od pokoi na wynajem po 4 i 5 gwiazdkowe hotele. Mnóstwo miejsc, jak kompleks Western Camp w Zatorze jest w specjalny sposób nastawione na goszczenie rodzin z dziećmi. Klimatyczne obiekty, gościnność oraz pyszne jedzenie dopełniają udanego wypoczynku w Małopolsce.