Członkowie grupy garwolińskiej przed sądem

Członkowie grupy garwolińskiej przed sądem

Sąd Okręgowy w Siedlcach skazał członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Garwolinie i Mińsku Mazowieckim. Wyroki pozbawienia wolności usłyszeli m.in. Paweł „Szczypior” M., Patryk „Karypel” J., Przemysław G. i Robert O.

Członkowie grupy garwolińskiej zajmowali się głównie produkcją i handlem nielegalnych substancji psychotropowych, a w szczególności amfetaminy, które były wytwarzane w domu jednorodzinnym w Górkach (gm. Garwolin). Zorganizowana grupa przestępcza operowała w Siedlcach, Warszawie, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Ostrołęce, Kołbieli i Łaskarzewie. Swoją działalność rozpoczęła w 2009 roku i kontynuowała aż do 2016.

Paweł M. i Patryk J. zostali już wcześniej skazani przez Sąd Okręgowy w Siedlcach na 7 lat pozbawienia wolności. Wyrok został utrzymany przez Sąd Apelacyjny w Lublinie. Ponadto, obydwaj skazani próbowali unieważnić wyrok w Sądzie Najwyższym, jednak ich wniosek został odrzucony.

Grupą garwolińską przewodził Mariusz „Czarny” M., który z pomocą Przemysława G. i Pawła M. dopuszczał się wielu przestępstw w różnych regionach Polski. Wraz z Robertem O., Przemysław G. został oskarżony o wymuszenia i haracze, a także zorganizowanie porwania dla okupu, które miało miejsce w 2015 roku w Mińsku Mazowieckim.

Robert O. i Przemysław G. domagali się kwoty w wysokości 50 tys. zł. Podczas pierwszej wizyty w domu porwanego uzyskali 7 tys. zł. Natomiast przy drugiej wizycie, gdy mieli zainkasować resztę kwoty, członkowie rodziny porwanego mężczyzny rzucili się za nimi w pościg, który doprowadził do kolizji. Porwany wykorzystał sytuację i uciekł porywaczom. Sprawą zajęła się policja i prokuratura, która dzięki zeznaniom innych przedstawicieli grupy garwolińskiej, postawiła oprawców przed sądem.

Obydwaj oskarżeni usłyszeli zarzuty związane z wymuszeniem, porwaniem dla okupu i znęcaniem się nad porwanym, którego pobili pałkami. Proces odbywa się w Sądzie Rejonowym w Siedlcach. Obydwóm mężczyznom grozi do 15 lat pozbawienia wolności.