Autostrada A2: Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na odcinku Siedlce – Biała Podlaska

Autostrada A2: Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na odcinku Siedlce – Biała Podlaska

Wojewoda Mazowiecki wydał zezwolenie na rozpoczęcie realizacji inwestycji drogowej (ZRID) na czwartym fragmencie autostrady A2, który rozciąga się pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Pytanie, które pojawia się w kontekście tej decyzji, brzmi: kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z tego odcinka?

Po uzyskaniu ZRID możliwe staje się podjęcie prac budowlanych na obszarze od węzła Łukowisko do miejscowości Swory, a także zainicjowanie procedur wypłacania odszkodowań dla osób posiadających nieruchomości na tym terenie. Wykonawstwo projektu o wartości bliskiej 370 milionów złotych, realizowanego w ramach systemu „Projektuj i buduj”, powierzono Przedsiębiorstwu Usług Techniczych Intercor. Umowa z firmą została sfinalizowana 1 kwietnia 2021 roku, określając termin zakończenia wszystkich prac na grudzień 2024 roku.

Odcinek autostrady A2 o długości 12,5 km, łączący Siedlce z Białą Podlaską, jest jednym z kilku fragmentów trasy, na których prowadzone są obecnie prace budowlane. Trasa A2, prowadząca ze stolicy kraju aż do granicy z Białorusią, jest realizowana głównie w systemie „Projektuj i buduj”. Obecnie w ramach tego systemu tworzonych jest 101 kilometrów trasy od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do węzła Biała Podlaska. Pozostała część drogi ma być natomiast wykonana w systemie „Buduj”.