Zabytki Siedlec – Pałac Ogińskich

Zabytki Siedlec – Pałac Ogińskich

Pałac Ogińskich to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Siedlcach, i nie bez powodu. Budowla potrafi zachwycić swoim nietuzinkowym pięknem nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Pałac powstał za sprawą Kazimierza Czartoryskiego, który wybudował go przed 1730 rokiem. Obecnie jest to znakomite miejsce na zachłyśnięcie się bogatą historią okolicy i podziwianie wspaniałej architektury dawnych lat.

Do 1769 roku Pałac Ogińskich spełniał swoje zadanie w oryginalnej szacie. Jednak w latach 1769-1770 został przebudowany na polecenie Michała Fryderyka Czartoryskiego – syna Kazimierza Czartoryskiego. Następnie budynek powędrował w ręce córki Michała, Aleksandry Ogińskiej. Pałac otrzymał nazwę po nazwisku Aleksandry, ponieważ za jej życia obiekt osiągnął szczyt swojej świetności.

Na prośbę Aleksandry Ogińskiej pałac ponownie przebudowano, tylko tym razem na styl klasycystyczny. Największe zmiany w wyglądzie budynku nastąpiły w latach 1779-1780, a za nowatorski wówczas projekt odpowiadał Stanisław Zawadzki. Powierzchnia pałacu znacznie się powiększyła, uzyskując dwa dodatkowe skrzydła, a także dodatkowe piętro w części głównej.

Pałac gościł Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszko

Przez długie lata swojego istnienia Pałac Ogińskich gościł w swoich progach wiele wyśmienitych osobistości, jak choćby Tadeusza Kościuszko, czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Po śmierci Aleksandry Ogińskiej pałac ponownie zmienił właściciela. Tym razem trafił pod opiekę Izabeli Czartoryskiej, która później oddała go pod siedzibę władz państwowych. Po pierwszej wojnie światowej budynek pełnił też funkcję siedziby kurii biskupiej. Natomiast podczas drugiej wojny światowej został spalony, a po jej zakończeniu odbudowany na nowo.

Obecnie w Pałacu Ogińskim znajduje się Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, który urzęduje tam od 2006 roku.