Siedlczanie udzielają wsparcia mieszkańcom Berdyczowa – miasto partnerskie Siedlec

Siedlczanie udzielają wsparcia mieszkańcom Berdyczowa – miasto partnerskie Siedlec

Berdyczów to miejscowość na Ukrainie, której partnerem są Siedlce. Ze względu na kontynuowanie działań militarnych na Ukrainie przez wojska rosyjskie siedlczanie zorganizowali zbiórkę dla pokrzywdzonych wojną mieszkańców Berdyczowa.

24 lutego br. Rosja zaatakowała suwerenną Ukrainę, rozpoczynając na jej terenie działania wojenne. Atak rosyjski bardzo szybko spotkał się ze sprzeciwem nie tylko ze strony Polski, ale i wielu innych krajów na świecie. Nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, polskie miasta bardzo szybko zadeklarowały swoją pomoc dla gnębionych przez Rosję obywateli Ukrainy.

W Siedlcach również pojawił się pomysł gromadzenia niezbędnych pomocy dla ukraińskich uchodźców, którzy już zaczęli zjeżdżać do Polski, uciekając przed walkami, jakie toczą się na ulicach ich miast. Organizatorem i realizatorem zbiórki był Grzegorz Orzełowski, były prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce.

W ramach pomocy dla Ukrainy Grzegorz Orzełowski nawiązał kontakt z radnym Berdyczowa – Wasylem Tołłoczko, który w zamian przysłał listę rzeczy, jakich obecnie potrzebują mieszkańcy jego miasta. Punkt gromadzenia darów utworzono w klubie Rafa przy ul. Rynkowej w Siedlcach, gdzie mieszkańcy miasta każdego dnia przynosili dary.

Na ciężarówkę załadowano 21 palet z darami dla Berdyczowa

Dzięki zbiórce udało się zebrać produkty spożywcze z długim terminem ważności, leki, środki do dezynfekcji, środki i przybory do higieny osobistej i wiele innych. Nad segregacją zgromadzonych darów czuwała grupa wolontariuszy i harcerzy, którzy każdego dnia sortowali i pakowali do kartonów kolejne towary.

Następnie ogłoszono na Facebooku, że potrzebne są osoby do załadunku gotowych już do wysłania rzeczy. Późnym wieczorem, około godziny 22:00, pod punkt zbiórki przybyło około 300 mieszkańców Siedlec. Każdy chciał udzielić pomocy w załadunku kartonów na ciężarówkę, która zaparkowała przy ul. Rynkowej.

W sumie w zbiórce wzięły udział setki mieszkańców Siedlec, znosząc do punktu tysiące darów dla pokrzywdzonych mieszkańców Berdyczowa.

O zbiórkach dla ukraińskich uchodźców przeczytasz też na https://zaganinfo.pl.