27 edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom już trwa

27 edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom już trwa

Tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom już ruszyła. Trwa zbiórka środków poprzez dystrybucję w kościołach wigilijnych świec Caritasu.

W tym roku w ramach 27 edycji akcji Caritas Diecezji Siedleckiej przygotowała aż 60 tysięcy świec. Są one rozprowadzane we wszystkich kościołach diecezji siedleckiej a środki uzyskane z ich sprzedaży pomogą najbiedniejszym dzieciom regionu. Ambasadorami tegorocznej edycji tej wieloletniej akcji jest między innymi para prezydencka.

Akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” jest najstarszą organizowaną inicjatywą Caritasu w skali całego kraju. Polega na ustawieniu na stole wigilijnym symbolicznej świecy w ramach solidarności z najuboższymi dziećmi. W tym roku dostępne są trzy rodzaje świec różniące się rozmiarem. Małą świecę można nabyć za 7 zł, dużą za 13 zł a stożkową w cenie 20 zł.

Cele akcji

Celem corocznie organizowanej akcji finansowanie działalności Caritasu Diecezji Siedleckiej skierowanej do najmłodszych. Jak zaznacza dyrektor organizacji ks. Marek Bieńkowski, na ten cel przeznaczana jest największa część pozyskiwanych środków. Caritas aktualnie prowadzi 3 świetlice dla dzieci z rodzin o różnym stopniu dysfunkcyjności, z czego dwie znajdują się w Siedlcach a trzecia w Parczewie. Dzięki wigilijnej akcji w ubiegłym roku można było na ich funkcjonowanie wyłożyć aż 132 tysiące złotych. Jak mówi ksiądz dyrektor w tym roku Caritas przewiduje zbliżoną kwotę. W tym roku dzieci i młodzież mają otrzymać także dodatkowe wsparcie w postaci programów stypendialnych obejmujących łącznie 21 dzieci. Środki te trafią do nich w ramach programów „Skrzydła”, „Dwa Talenty” i „Otwarty Horyzont”. Siedlecki oddział Caritasu wesprze dodatkowo funkcjonowanie wolontariatu dzieci oraz starszych uczniów za pomocą Przedszkolnego oraz Szkolnego Koła Caritasu.

Część z kwot z każdej sprzedanej świecy zostaje w danej parafii. Z małej świecy jest to kwota 50 groszy, z dużej 1 zł a ze stożkowej 2 zł. Środki te przeznaczone będą na wybrane lokalne dzieła charytatywne. 10 groszy z każdej sprzedanej świecy trafia do Caritas Polska i służy jako wsparcie dzieci z krajów Bliskiego Wschodu, gdzie toczą się konflikty zbrojne.