Inwentaryzacja źródeł ciepła w Siedlcach

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Siedlcach

Prezydent Miasta Siedlce wystosował do mieszkańców komunikat z informacją o rozpoczęciu inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie miasta.

Działania te wynikają z konieczności realizacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza prowadzonych w całym województwie mazowieckim. Celem inwentaryzacji jest zlokalizowanie i skatalogowanie wszelkich możliwych źródeł o niskiej emisji, w tym małych lokalnych kotłowni węglowych oraz pieców grzewczych. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu wojewódzkiego i odbywa się w ramach MIWOP Mazowsze 2020, czyli Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza.

Zakres inwentaryzacji

Inwentaryzacją objęte są obowiązkowo wszystkie indywidualnie ogrzewane budynki i lokale. Właściciele, którzy uniemożliwią przeprowadzenie tych działań w swoich lokalach i budynkach będą uznani za stosujących do ogrzewania źródła pozaklasowe, tzw „kopciuchy”. Zadanie będzie na zlecenie miasta realizować zewnętrzny wykonawca, katowicka firma Grupa BST sp. z o. o. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców zbieranie niezbędnych informacji nie będzie się odbywało bezpośrednio poprzez wizyty ankieterów. Wypracowany w porozumieniu z wykonawcą pakiet rozwiązań pozwoli zdalnie zebrać potrzebne dane. Każdy właściciel będzie mógł wybrać najodpowiedniejsze dla siebie rozwiązanie spośród kilku dostępnych.

Metody ankietowania

Pierwszym sposobem będzie wypełnienie ankiety on-line na stronie https://www.badania-online.pl. Druga opcja polega na wysłaniu sms no treści „tak” na specjalnie uruchomiony numer telefonu. Tutaj ankieter oddzwoni i albo przeprowadzi wywiad telefonicznie albo umówi się na dogodny termin. W przypadku trzeciej opcji rozmowa ankietowa przeprowadzona będzie telefonicznie od razu.

Podczas akcji zbierane będą dane adresowe, informacje o budynku lub lokalu takie jak powierzchnia użytkowa, rodzaj ocieplenia i dane o przeprowadzonych termomodernizacjach. W dalszej kolejności ankieterzy poproszą o parametry urządzeń, dane na temat ilości zużywanego ciepła oraz o planowanych ewentualnych zmianach sposobu ogrzewania. Wszystkie zebrane informacje oczywiście pozostaną poufne i będą przetwarzane wyłącznie na potrzeby realizacji tego i przyszłych projektów ekologicznych na terenie miasta Siedlce.