Zaplanowano remont siedleckiego ratusza

Zaplanowano remont siedleckiego ratusza

Władze miasta Siedlce postanowiły wyremontować szczyt wieży starego ratusza. Na szczycie od lat znajduje się znany wszystkich „Jacek”, a więc wyjątkowa figura Atlasa. Na potrzeby remontu figura będzie musiała zostać zdjęta, dzięki czemu mieszkańcy oraz okoliczni goście będą mogli sobie zrobić pamiątkowe selfie z tym wyjątkowym zabytkiem.

Siedlecka figura na szczycie wieży ratusza

Figura znajdująca się na szczycie wieży starego ratusza nazywana jest potocznie jako „Jacek”. Mówi się, że figura jest podobizną kowala, który słynął z ogromnej siły. CO więcej udało mu się zdobyć serce księżnej Aleksandry Ogińskiej. Jest to oczywiście miejscowa legenda, jednak bardzo chętnie opowiadana przez lokalnych mieszkańców.
Rządzący postanowili wyremontować szczyt wieży, a prace mają ruszyć jeszcze pod koniec lipca tego roku. W budynku starego ratusza mieści się Muzeum Regionalne, a sam obiekt pochodzi z XVIII wieku.

Przecieki na wieży starego ratusza

Osoby, które na co dzień urzędują w budynku twierdzą, że obecnie wieża starego ratusza zaczyna coraz częściej przeciekać. To sprawia, że należało pomyśleć o jak najszybszym remoncie. I właśnie tak się stało. Ogłoszono przetarg i już udało się wyłonić wykonawcę robót. Inwestycja w remont będzie wynosić ponad 1,6 mln zł. Na sam początek prac zostanie zdjęty „Jacek”, który zostanie przeniesiony do okolicznego ogródku. Wszyscy chętni przez okres remontu i stacjonowania figury w ogródku będą mogli zrobić sobie z nią zdjęcie na pamiątkę. Rządzący podkreślają, że może to być jedna z nielicznych okazji, aby tak bardzo zbliżyć się do tej legendarnej figury. A z pewnością nie będzie kolejnej w najbliższym czasie.

Remont a zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Osoby związane z Muzeum Regionalnych w Siedlcach podkreślają, że prowadzone prace nie będą ograniczać zwiedzania dla turystów. Po prostu rusztowanie będzie wystawione na zewnątrz, dzięki czemu w środku wszystko będzie mogło odbywać się bez zmian. W ramach przeprowadzonej inwestycji ma zostać zamontowane również dodatkowe oświetlenie na samym szczycie starego ratusza.

Ostatni raz figura Atlasa z wieżyczki starego ratusza w Siedlcach była zniesiona w 2000 roku. Dokładnie 31 stycznia, kiedy w mieście panowała ogromna wichura, przez co „Jacek” został zrzucony na ziemię.