Wakacje w Azji Południowo-Wschodniej: Tajlandia czy Malezja?

Wakacje w Azji Południowo-Wschodniej: Tajlandia czy Malezja?

Kraje Azji Południowo-Wschodniej od lat cieszą się popularnością wśród turystów. Kuszą nieznaną i fascynującą kulturą, nowymi doznaniami kulinarnymi, spektakularnymi krajobrazami i odkryciem kawałka zupełnie innego świata, niż ten europejski. W czołówce najchętniej odwiedzanych krajów króluje Tajlandia, uznawana za kierunek przyjazny na pierwsze dalekie podróże. Wysoko znajduje się także Malezja, gdzie można jeszcze zobaczyć prawdziwą chińską kulturę nawet lepiej, niż w samych Chinach! Gdzie warto spędzić urlop?

Egzotyczna Tajlandia

Wakacje w Tajlandii to marzenie wielu osób, które wcale nie tak trudno spełnić! Nie ma chyba bardziej dostępnego i otwartego na turystów kraju na mapie Azji – pomimo znacznej odległości i obcego języka. Tajlandia znana jest z pięknych plaż, pysznego jedzenia, bogatej kultury i historii oraz życzliwych ludzi. Kraj ten jest również popularny ze względu na swoje buddyjskie świątynie, w tym słynne Wat Arun i Wat Phra Kaew w Bangkoku, znakomity street food, masaże i zabiegi spa oraz nocne życie. Co więcej, Tajlandia sąsiaduje z Laosem, Kambodżą i Malezją (to też dobra baza wypadowa do tych krajów), a granicę morską wyznacza Zatoka Tajlandzka i Morze Andamańskie. Głównym celem zwiedzania Tajlandii jest relaks na pięknych plażach (https://planetescape.pl/blog/najpiekniejsze-plaze-tajlandii-ktora-wybrac/). Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Jedną z najbardziej znanych jest Railay Beach, położona w prowincji Krabi, w południowej Tajlandii. Posiada charakterystyczny krajobraz składający się z oszałamiających wapiennych klifów, białych, piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Na tę plażę można dostać się tylko łodzią typu long-tail, właśnie ze względu na klify. Na Railey Beach można nie tylko opalać się i nurkować z rurką, ale także uprawiać wspinaczkę. W okolicy znajduje się również kilka luksusowych ośrodków wypoczynkowych i niedrogich pensjonatów. Inną plażą otoczoną klifami w prowincji Krabi jest Phra Nang, która oprócz tropikalnych krajobrazów znana jest z występowania małp-złodziejek, więc warto chować wszystkie cenne rzeczy głęboko w torbie czy plecaku. Piękne plaże znajdują się również na wyspie Koh Samui, m.in. Lamai, która spełnia wszystkie warunki jako idealna wakacyjna miejscówka. Duże zaplecze turystyczne, kurorty, budki z jedzeniem, złoty piasek i krystaliczna woda oraz mnóstwo przyrodniczych atrakcji (wodospady, szlaki piesze) sprawiają, że Lamai to także świetne miejsce na rodzinne wakacje.

Wakacje w Malezji

Malezja jest niezwykle inspirującym kierunkiem podróży, a niektórym może wydawać się zaskakującym wyborem na wakacje. Zazwyczaj kraj kojarzy się przez pryzmat kosmopolitycznej stolicy, Kuala Lumpur, jednak atrakcji do odkrycia jest znacznie więcej! Zaczynając od podróży przez starożytne zabytki, kolonialne dziedzictwo, chińską enklawę, przez wspaniałą kuchnię, aż po spektakularne plaże, dżungle i lasy deszczowe. Malezja potrafi zachwycić! Jak zorganizować wakacje w Malezji? Warto zwrócić się do zaufanego biura podróży z prośbą o przygotowanie planu podróży, który będzie się opierać na indywidualnych preferencjach i celach. Malezja to świetny kierunek zarówno na przygodę, jak i relaks na plaży, koniecznie trzeba też poświęcić przynajmniej jeden pełen dzień na zwiedzanie Kuala Lumpur. Jeśli zaś chodzi o najlepsze kierunki na plażowanie w Malezji, to jest to zdecydowanie Langkawi! Langkawi to archipelag 99 wysp położonych na Morzu Andamańskim, tuż przy północno-zachodnim wybrzeżu Malezji. Główna wyspa, Langkawi Island, jest największą i najbardziej rozwiniętą z wysp. Jest znana z białych, piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody, bujnych lasów deszczowych i tradycyjnych wiosek. Co ciekawe, Langkawi jest wyspą wolnocłową, co przyciąga miłośników zakupów. Inną wyspą, którą warto odwiedzić, jest Penang, zamieszkały głównie przez ludność chińską, znany z bogatej historii, kultury i … lokalnej kuchni! Stolica Penang, George Town została wpisana na listę UNESCO.