Tornado pustoszy gminy Żelechów i Górzno

Tornado pustoszy gminy Żelechów i Górzno

W godzinach wieczornych ubiegłego piątku, mieszkańcy gmin Żelechów oraz Górzno byli świadkami niszczycielskiego tornada. W miejscowości Samorządki, która leży w granicach gminy Górzno, trąba powietrzna pozbawiła chlewnię dachu. Na obszarze gminy tornado spowodowało również zniszczenie trzech innych budynków, uszkadzając ich dachy i ściany, a także łamiąc drzewa. Działania strażaków, którzy mieli pełne ręce roboty przy usuwaniu szkód, trwały wiele godzin. Mimo skalii zniszczeń, na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar wśród mieszkańców.

Poniedziałek, 31 lipca, to dzień, w którym przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej mają za zadanie ocenić rozmiar szkód na prywatnych posiadłościach. W wyniku tego zdarzenia Ochotnicza Straż Pożarna z Górzna podjęła inicjatywę przypomnienia mieszkańcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas burz, huraganów i trąb powietrznych.

Apel strażaków skierowany do mieszkańców brzmiał: „Bądź na bieżąco z prognozami pogody prezentowanymi w mediach – zawierają one informacje o potencjalnym zagrożeniu ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zabezpiecz wszystkie przedmioty mogące być porwane przez wiatr – to one mogą stanowić największe zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa. Jeśli znajdujesz się w budynku podczas huraganowego wiatru lub tornada, usiądź pod ścianą nośną, z dala od okien i drzwi, preferowalnie na najniższym piętrze, na przykład w piwnicy. Unikaj otwartych przestrzeni. Jeśli nie masz możliwości znalezienia schronienia przed burzą lub huraganem, najlepszym wyborem będzie wykorzystanie naturalnych zagłębień terenu (np. rów, głęboki dół). Podczas huraganu schroń się w nim, natomiast podczas burzy nie siadaj ani nie kładź się na ziemi – lepiej przykucnąć” – takie słowa pojawiły się na facebook’owym profilu OSP Górzno.