Rodzaje soczewek kontaktowych – czy znasz je wszystkie?

Rodzaje soczewek kontaktowych – czy znasz je wszystkie?

Soczewki stale zyskują na popularności. Dzięki ogromnemu postępowi technologii nowoczesne szkła kontaktowe zapewniają dużo lepsze efekty niż kiedykolwiek wcześniej. Odpowiednio dobrane, gwarantują wygodę i komfort noszenia przez cały dzień. Nie parują, nie odbijają refleksów i nie ograniczają aktywności fizycznej. Współczesny rynek kontaktologiczny oferuje wiele typów i odmian soczewek. Tak jak w przypadku okularów dostępne są różne rodzaje, np. w zależności od zastosowania czy od materiału, z którego zostały wykonane. Dla kogo są one dedykowane, jak działają i na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Sprawdź informacje na ten temat w naszym poradniku.

 

Podział soczewek ze względu ma materiał wykonania

 

Szkła kontaktowe to niewielkie, cienkie krążki, które nakłada się bezpośrednio na rogówkę oka. Najczęściej spotykane są soczewki miękkie, wykonane z materiału o elastycznej strukturze. Obecnie w procesie produkcji soczewek wykorzystuje się hydrożel oraz mieszankę silikonu i hydrożelu. Dzięki zastosowaniu tego typu materiałów udało się uzyskać wysoki stopień uwodnienia, a także utrzymywanie optymalnego nawilżenia. Twarde szkła kontaktowe są stosowane znacznie rzadziej niż miękkie. Używa się ich w szczególnych przypadkach – do skomplikowanych wad wzroku lub niektórych schorzeń. Soczewki twarde, jak sama nazwa wskazuje, mają zdecydowanie sztywniejszą budowę w stosunku do miękkich wariantów. Dzięki temu mogą skorygować kształt rogówki. O najważniejszych różnicach pomiędzy twardymi i miękkimi soczewkami można poczytać w artykule opublikowanym na stronie https://twojespojrzenie.pl/a/zvqq,rodzaje-soczewek-soczewki-twarde-i-miekkie.

 

Podział soczewek ze względu na zastosowanie

 

Szkła kontaktowe stosuje się głównie do korygowania wad refrakcji oka jako alternatywę dla okularów, lecz mogą pełnić też inne funkcje. Możemy wyróżnić następujące typy soczewek:

·                 korekcyjne – służą do wyrównywania różnych wad wzroku, m.in. krótkowzroczności (miopii) czy nadwzroczności (hyperopii),

·                 kosmetyczne – ich zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka (z tego powodu nazywane są także kolorowymi),

·                 lecznicze (opatrunkowe) – to rozwiązanie stosowane w przypadku niektórych chorób oczu (np. schorzeniach rogówki), w celach leczniczych lub jako opatrunek przy różnych urazach.

 

Podział soczewek ze względu na rodzaj korekcji

 

Soczewki służące do wyrównywania refrakcyjnych wad oka można skategoryzować ze względu na rodzaj wady, do której są przeznaczone. Szkła korekcyjne pełnią podobną funkcję do okularów – ich zadaniem jest zapewnienie wyraźnego i prawidłowego widzenia. Wyróżniamy następujące odmiany soczewek korekcyjnych:

·                 sferyczne – jedne z podstawowych modeli szkieł, stosowane do korekcji najczęściej występujących wad wzroku, czyli miopii i hyperopii,

·                 toryczne – specjalny typ szkieł kontaktowych korygujący astygmatyzm (niezborność), więcej informacji o soczewkach torycznych znajdziesz tutaj: https://rankingsoczewek.com/porady/qtdq/soczewki-toryczne-najwazniejsze-informacje.html,

·                 multifokalne (inaczej: progresywne) – szkła kontaktowe gwarantujące poprawne widzenie i ostry obraz z różnych odległości, to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób ze starczowzrocznością (prezbiopią).

Pamiętajmy, że tylko specjalista jest w stanie dobrać właściwy rodzaj korekcji. W żadnym wypadku nie róbmy tego na własną rękę.

 

Podział soczewek ze względu na czas i tryb użytkowania

 

Jednym z ważniejszych kryteriów podziału szkieł kontaktowych z punktu widzenia potencjalnego użytkownika może być czas i tryb noszenia. Według podziału na dopuszczalny czas noszenia wyróżnia się soczewki jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Modele jednodniowe, zgodnie ze swą nazwą, mogą być noszone tylko przez jeden dzień. Zakłada się je rano, a wieczorem zdejmuje i wyrzuca. Każdego kolejnego dnia wyciąga się z opakowania nową parę. Na rynku dostępne są też soczewki wielokrotnej wymiany, z których najpopularniejsze to miesięczne. Używa się ich wielorazowo. Aby noszenie takich szkieł było bezpieczne i komfortowe, po zdjęciu ich z oka należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować. Przez cały okres użytkowania soczewki należy przechowywać w specjalnym pojemniku. Powinniśmy go regularnie czyścić za pomocą płynu wielofunkcyjnego. Większość produkowanych obecnie soczewek kontaktowych trzeba ściągać na noc. Niektóre jednak dopuszczają możliwość noszenia przez całą dobę nawet przez 30 dni i nocy. Występują one pod nazwą soczewki dzień i noc albo Day&Night.