Kolejowa perełka architektury: Renowacja Dworca w Siedlcach

Kolejowa perełka architektury: Renowacja Dworca w Siedlcach

Przebudowany dworzec kolejowy w Siedlcach łączy w sobie nieco surową estetykę industrialną na zewnątrz z nowoczesnym, komfortowym i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych wnętrzem. Odnowiony obiekt jest także przyjazny dla środowiska. Prace remontowe trwały niemal dwa lata i pochłonęły kwotę 24 milionów złotych.

W piątek, odnowiony obiekt otworzył swoje drzwi dla pierwszych pasażerów. Jeden z nich opowiedział o swoim zachwycie widząc odświeżone wnętrza dworca, do którego dociera prawie codziennie, podróżując na studia lub spotykając się ze znajomymi w mieście. Widok tak znacząco poprawionego budynku stanowi dla niego prawdziwą ucztę dla oczu.

Renowacja architektoniczna dworca trwała blisko dwa lata. Znaczące zmiany dotknęły zarówno elewacji budynku, której wygląd nawiązuje teraz do pierwotnego siedleckiego dworca z 1866 roku, jak i jego wnętrz. Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A., zwrócił uwagę na istotne elementy modernizacji. Na dachu dworca pojawiły się panele fotowoltaiczne, które wykorzystują energię odnawialną. Obiekt został również wyposażony we wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa, w tym system przeciwpożarowy i sygnalizację napadu.