Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach

Siedlce potrafią skusić swoimi wiekowymi zabytkami i czarującą architekturą, czego dowodem może być mnóstwo turystów, którzy odwiedzają tę miejscowość każdego roku. Jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Siedlcach jest Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – neogotycki kościół o planie krzyża łacińskiego. Jest to jeden z tych obiektów, jakich nie można pomijać podczas zwiedzania Siedlec.

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach powstała w latach 1906-1912, a zaprojektował ją architekt gubernialny Zygmunt Zdański. Ten wspaniały kościół murowany doczekał się swojej konsekracji w 1913 roku, której dokonał biskup diecezjalny lubelski, Franciszek Jaczewski.

Przez kolejne lata kościół w dalszym ciągu był wzbogacany o dodatkowe elementy i dekoracje. Ostatecznie katedra uzyskała swój pełny urok dopiero w 1928 roku – podczas obchodzenia rocznicy pierwszego dziesięciolecia swojego istnienia. Wówczas o ostatnie wykończenia obiektu zadbał ksiądz Julian Ryster z ofiar duchownych i wiernych.

Warto też zaznaczyć, że w tym samym roku została ukończona również budowa organów kościelnych, które Dominik Biernacki budował przez 14 lat – od 1914 roku.

Jeżeli interesujesz się zabytkami sakralnymi, koniecznie rzuć okiem na katedrę gnieźnieńską opisaną na www.poznanski.pl.

Przepiękne organy i zachwycające witraże

Najgorszy okres dla Katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach nadszedł wraz z II wojną światową, która zniszczyła część budowli i większość jej pięknych witraży. Na szczęście po wojnie budynek został odbudowany i powrócił do swojej pierwotnej świetności.

W latach 1997-1998 kościół przeszedł generalny remont, który obejmował wymianę posadzki, wymianę witrażu okna centralnego, odnowienie prezbiterium oraz przeniesienie tabernakulum.

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach mieści się przy ul. Jana Kochanowskiego 11, zapraszając w swoje progi wszystkich miłośników cudownej architektury sakralnej. Warto dodać, że kościół znajduje się na szlaku Perły Mazowsza. Z tego względu przy budynku postawiono również tablicę informacyjną, zawierającą szczegóły na temat owego szlaku.